Sammanfattning från mötet om den ekonomiska situationen

Torsdagen den 6 mars bjöd förbundsstyrelsen in till ett digitalt möte för att ge medlemmarna en uppdaterad bild av den ekonomiska situationen. Målen med mötet var att:
• Skapa en större förståelse för NSFs ekonomi
• Förhandsvisning av 2024 års resultat
• Uppdatering kring bidrag från Miljonlotteriet/IOGT-NTO

NSF har under en lång tid haft en god ekonomi med stabila intäkter, men har de senaste åren sett en mer dramatisk minskning. Det har varit en lång nedåtgående trend sedan 2016 och har de senaste åren betecknats av en svår osäkerhet och oberäknelighet. Förbundet har valt en försiktig inbromsning av kostnader för att inte påverka verksamheten alltför negativt. 

Miljonlotteriet står för den absoluta merparten av NSF:s intäkter och har därför haft svår inverkan på ekonomin. När nu lotteriet har gått sämre de senaste åren så drabbar detta även NSF:s ekonomi. 

Under ett antal år kunde NSF bygga ett starkt eget kapital, strax över 30 miljoner. Åren därefter har NSF sakta minskat sitt eget kapital och, bortsett från en period under pandemin, så har NSF:s egna kapital minskat till strax över 20 miljoner idag. 

2024 blev ett mycket bättre år än budgeterat. För att göra några nedslag så blev både intäkter från Miljonlotteriet och MUCF bättre än budgeterat. Det, tillsammans med att NSF lyckades vara återhållsamma på kostnadssidan med till exempel Förbundslägret, gjorde att man landade ca 3,1 miljoner kronor bättre än budgeterat.  

Hur länge räcker pengarna?

Utan bidrag från Miljonlotteriet/IOGT-NTO så gör NSF, utan några förändringar i dagens kostnader, ett löpande underskott på 8,5 miljoner kr. Detta innebär att förbundets kapital kommer att vara slut hösten 2027. 

De intäkter som är  ”säkrade” framöver, MUCF och medlemsavgifter, ger ca 2,7 miljoner kr/år. 

Framtiden kring bidrag från Miljonlotteriet/IOGT-NTO

2025 så har NSF tilldelats ett bidrag från IOGT-NTO på 3 miljoner kr, detta är inte kopplat till Miljonlotteriets överskott. Anledningen till summan är att FM 2023 valde att budgetera det, ingen dialog har förts med NSF kring bidraget. 

NSF har ännu inte kommit vidare till en dialog om framtiden, det är också svårt när man inte vet hur förbundet kommer se ut och verka framöver. 

Med bidraget så ser NSF ut att nå det budgeterade resultatet på -5,4 miljoner kr, även om Förbundsstyrelsen är hoppfull om att det kommer landa bättre än så.  

Frågor som uppkom under mötet  

Vilka åtgärder har FS vidtagit för att minska budgetunderskottet? 

Förbundsstyrelsen har inte vidtagit några specifika åtgärder för att minska budgetunderskottet. Fördelningen i budgeten är beslutad av FM och inga förutsättningar har förändrats sedan dess att beslutet fattades. Därför fokuserar styrelsen framåt och på budgetarbetet inför kommande FM. 

Har FS tittat på några andra möjliga intäktsformer? Till exempel att likt Scouterna rapportera varje patrull som en förening till MUCF? 

Förbundsstyrelsen har tillsammans med personalen försökt arbeta mer projektbaserad, med förhoppningen om att kunna få loss projektmedel. Detta har dock varit trögstartad och något vi arbetar vidare med. Vi kommer undersöka hur vi rapporterar till MUCF och ifall det skulle vara mer gynnsamt att rapportera per patrull. 

Hur mycket skulle vi behöva skära för budget i balans? 

För att nå en budget i balans, utan bidrag från Miljonlotteriet/IOGT-NTO, så skulle vi behöva skära 8,5 miljoner kr i kostnader. 

Hitta din kår

Nykterhetsrörelsens Scoutförbunds lokalföreningar, scoutkårerna, finns på många orter i Sverige. För att hitta din närmast kår, klicka på kartan eller fyll i namnet på din ort eller postnummer nedan:

    Kalender

    Jun
    15

    Explorer Belt 2025

    Skottland eller Österrike, Sverige
    Visa alla datum

    Explorer Belt 2025

    Jun
    15
     
    Jun
    16
     
    Jun
    17
     
    Jun
    18
     
    Jun
    19
     
    Jun
    20
     
    Jun
    21
     
    Jun
    22
     
    Jun
    23
     
    Jun
    24
     
    Jun
    25
     
    Jun
    26
     
    Jun
    27
     
    Jun
    28
     
    Jun
    29
     
    Jun
    30
     
    Jul
    1
     
    Jul
    2
     
    Jul
    3
     
    Jul
    4
     
    Jul
    5
     
    Jul
    6
     
    Jul
    7
     
    Jul
    8
     
    Jul
    9
     
    Jul
    10
     
    Jul
    11
     
    Jul
    12
     
    Jul
    13
     
    Jul
    14
     
    Jul
    15
     
    Jul
    16
     
    Jul
    17
     
    Jul
    18
     
    Jul
    19
     
    Jul
    20
     
    Jul
    21
     
    Jul
    22
     
    Jul
    23
     
    Jul
    24
     
    Jul
    25
     
    Jul
    26
     
    Jul
    27
     
    Jul
    28
     
    Jul
    29
     
    Jul
    30
     
    Jul
    31
     
    Aug
    1
     
    Aug
    2
     
    Jun
    18

    Roversommar på Kungshol 2025

    Kungshol
    Visa alla datum

    Roversommar på Kungshol 2025

    Jun
    18
     
    Jun
    19
     
    Jun
    20
     
    Jun
    21
     
    Jun
    22
     
    Jun
    19

    Midsommar på Kungshol

    Kungshols kurs- och lägergård
    Visa alla datum

    Midsommar på Kungshol

    Jun
    19
     
    Jun
    20
     
    Jun
    21
     
    Jun
    22
     
    Jun
    25

    Leda Patrull Solvarg 2025

    Kungshol, rättvik
    Visa alla datum

    Leda Patrull Solvarg 2025

    Jun
    25
     
    Jun
    26
     
    Jun
    27
     
    Jun
    28
     
    Jun
    29
     
    Jun
    30
     
    Jul
    1
     
    Jul
    2
     
    Jul
    3
     
    Jun
    28

    Ska’ru Me? 2025

    Klarälven
    Visa alla datum

    Ska’ru Me? 2025

    Jun
    28
     
    Jun
    29
     
    Jun
    30
     
    Jul
    1
     

    Scoutlagen

    1. En scout söker sin tro och respekterar andras.
    2. En scout är ärlig och pålitlig.
    3. En scout är vänlig och hjälpsam.
    4. En scout visar hänsyn och är en god kamrat.
    5. En scout möter svårigheter med gott humör.
    6. En scout lär känna och vårdar naturen.
    7. En scout känner ansvar för sig själv och andra.
    LÄS MER OM VÅR VÄRDEGRUND
    Vill du bli medlem?
    Ja!